Nauka liter i garncarstwo

01garncarstwo

Przy okazji poznawania literki g dzieci miały okazję pobawić się w gancarzy. Prawdziwa glina to nowe doznania zmysłowe i nowe doświadczenie- schnie 2 dni, można ją pomalować i w efekcie otrzymujemy naczynia, jakich dawniej używano w kuchni. I przy okazji literka g zapamiętana ( g- glina, garnek, garnarz, genialna zabawa!). Po zabawie z realną gliną dzieci grały na tabletach w grę, gdzie należało ulepiony garnek wypalić w piecu. Zupełnie jak za dawnych lat.https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.idreams.potterylite&hl=pl

Robótki ręczne

Wbrew pozorom te zajęcia nie były dla dzieciaków nudne, ani trudne. Zerówka przygotowywała prezenty dla swoich Rodziców- wyszywała piękne serca. Potraktowaliśmy to jak challenge i udało nam się go osiągnąć po trzech dniach szycia! Rodzice, szczególnie Mamy - zachwyceni. Niejedna łezka w oku się zakręciła ze wzruszenia. Warto było się postarać, a przy okazji nabyć nową umiejętność - posługiwania się igłą.

06rr

Piramida zdrowia

Zerówka poznaje piramidę zdrowia. Dzieci dowiadują się, dlaczego ważne jest jedzenie owoców i samodzielnie przygotowują  deser. Szaszłyki owocowe i sałatka smakują najbardziej, gdy się je samemu pokroi. Nawet wybitne niejadki udało nam się skusić.

Nauka liter i doświadczenia.

Przy poznawaniu literki c wykonaliśmy prosty eksperyment: połowa klasy obierała cebulę warstwami, a połowa kroiła. W wyniku eksperymentu połowa klasy płakała. ( wyjaśnieniem jest oczywiście powstający przy uszkodzeniu komórek kwas siarkowy, podrażniający błonę śluzową oka). Było też jedzenie cytryny bez wykrzywiania buzi, a na koniec samodzielne przygotowanie lemoniady. Mniam!

16dosw

Młodzi archeolodzy

Zerówka uczestniczyła w marcu w zajęciach na temt dinozaurów. Dzieci odkrywały tajniki archeologii, szczególnie skupiły się na okryciach dotyczących prehistorycznych gadów epoki jurajskiej. Przybrało to formę zabawy w odkopywanie kości ( czyli makaronu ukrytego w kaszy mannie :)) i układanie z nich szkieletu dinozaura. Była nauka wymawiania trudnych nazw tych zwierząt i rymowanki o "dinku". Dzięki stronie yummy.pl uczniowie mogli poczuć się prawdziwymi odkrywcami przyrody: grali w grę polegająca na kruszeniu skał i wydobywaniu
kości, które potem składali w całość i dowiadywali się, co to za gady. Powstał również olbrzymi szkielet dinozaura wykonany z surowców wtórnych. Dzieci z fascynacją uczestniczyły w zajęciach żałując trochę, że człowiek nie spotkał nigdy tych niesamowitych zwierząt.

20170322 085744

Nauka pisania w zerówce

W wieku lat sześciu dzieci ogromnie interesuje świat literek i słów. Chcą je poznawać, czytać i próbują pisać. Aby utrwalić prawidłowy kształt i kierunek poznawanych liter, bawimy się w literkowe trasy, piszemy palcem na kaszy mannie, po kształcie szorstkiej literki, po śladzie na tabliczkach suchościeralnych. Tak przygotowani uczniowie mogą przystąpić do pisania po śladzie w ćwiczeniach. Dla dzieci każda taka aktywność to przede wszystkim świetna zabawa. ( pomysły inspirowane nauczaniem M.Montessori).

100512

Matematyka w zabawie

Dziecko sześcioletnie bardzo chętnie uczestniczy w różnego rodzaju grach i zabawach wymagających intelektualnego wysiłku. W naszej zerówce bardzo częst odbywają się tego typu zajęcia. Jedne  mają na celu  klasyfikację figur ze zględu na kształt, kolor i wielkość ( zabawa na odszyfrowanie symboli, zabawa w "zaklep figurę"), inne pomagają przedszkolakom zapoznać się z cyframi i działaniami ( teatrzyk: historia jedyneczki, zabawa zciastoliną : którą cyfrę połknie bocian (porównywanie liczb), porządkujemy babeczki w kolejności rosnącej lub malejącej). Za każdym razem jest okazja do świetnej zabawy, a przy okazji wspomagania dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowania czynności intelektualnych potrzebnych  w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.

02mat